gedas (gedas) wrote,
gedas
gedas

Manšteino tankų reidas (2): Karšuvos girios keliai

 
Karšuvos girios keliukai: pora vaizdelių iš "lietuviškos" pusės - jaukūs ir savi, tiek vingriais smėlyje, tiek paskendę samanose.
 
Ir - tiesūs it strėlės prūsiškai-vokiški: lygutėliai, kuriais ir šiandien, po šitiek metų, gali važiuoti beveik kaip plentu (kur neišmaurojusi miškakirčių technika).
Gaila tik - kol kas neradau kur pasiskaityti apie tai kaip buvo tiesiami ir tvarkomi šie Mažosios Lietuvos ir Rytprūsių miško keliukai, jo tiek išturėjo. Net naujojojoje Romualdo Deltuvo "Miško ūkis ir medžioklė Mažojoje Lietuvoje" neradau.
Bet nenuostabu, kad vokiškoje miško pusėje 1941 m. birželį be didesnio vargo susigrūdo dvi* Wehrmachto 56-ojo tankų korpuso divizijos (8-oji tankų ir 290-oji pėstininkų) - kokie 35 tūkst. karių, su
daugiau, nei 5 tūkst. mašinų (1 tūkst. lengvųjų, 2 tūkst. sunkvežimių, 2 tūkst.) motociklų.** Ir tai dar be korpuso dalinių ar kokių zentininkų su savo pusvikšriais vilkikais.
Ir jei tankai (bent didžioji jų dalis) nužlegsėjo patogiu plentu nuo Pašvenčio Jurbarko link, tai bent gera dalis 290-osios pd mašinų turėjo brautis va šiais keliukais (čia matomi "lietuviški keliukai" visai neatsitiktiniai - pafotografuotos tos konkrečios pasienio vietos, kurias kirto vokiečių pulkai).
Galima tik įsivaizduoti kimius gerklinius vokiškus keiksmus, kai mašinų kolonos pajudėjo mažiau civilizuotais keliukais (sovietų darbo batalionų kareivėlių daugelyje vietų dar rūpestingai užverstais medžių savartomis, siekusiomis ir dešimtis, šimto metrų ilgį).
*Tiesa, trečioji (3-ioji motorizuotoji) jau nebetilpo, liko anapus Nemuno, Trapėnuose.
**Įprastoje Wehrmachto pėstininkų divizijoje turėjo būti 394 lengvieji automobiliai ir 536 sunkvežimiai+530 motociklų (190 su lopšiu). Na ir, beje, nereikia užmiršti - kokie 5-6 tūkst. arklių su vežimais.
Tankų divizijoje, atitinkamai - 561 lengvoji ir 1402 sunkvežimiai+1300 motociklų (700 su lopšiais).
Tags: Manšteino tankų reidas, antras pasaulinis, istorija, karo istorija, įdomybės
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments