?

Log in

No account? Create an account
patrankininkas

gedas


Piknikas istorijos šalikelėje


Previous Entry Share Next Entry
Kaukas Gugis ir Kerų karas: lietuviška maginė mitologinė fantastika
zuikis
gedas
Skaitant šią knygą pirmiausia pasigalvojo, kad panašiai matyt būtų rašęs ir archeologas Petras Tarasenka, kurio "Pabėgimu" užsiskaitydavom sovietmečiu. Jei tik būtų girdėjęs ir žinojęs apie tokią "fantasy"/maginę fantastiką.
Na, bet turi neblogą pamainą - Justino Žilinsko knygoje mirgu marga nuo lietuviškos mitologijos, nors dažniausiai tai - mitinių būtybių kailiukus, žvynus ar gaurus apsirėdę šių dienų paaugliukai.
Greitų sprendimų, isteriškų poelgių, aršių nuomonių - pagatavi čia kariaut, čia taikytis, čia išduot. Bėgt, nešti, prašyti pagalbos, pulti-trauktis.
Stilius įdomus - viena vertus nemažai senojo lyg ir neskubraus praėjusio amžiaus (sakau - Tarasenka), kuris tarsi fonas. Kita vertus - veiksmas lipa ant veiksmo, poelgiai staigūs, viskas lemiasi čia ir dabar - it japoniškuose multikuose (kurių herojai rods net sveikindamiesi rėkauja).
Yra ir istorija-istorijoje - man bene labiausiai patikusi knygos dalis.
Yra savas pasaulis (labai pagirtina kad knyga su žemėlapiu), su savo dėsniais ir taisyklėmis. Yra iliustracijų (ypač šauni su kipšais).  Jo net vietą galima surasti - sprendžiant iš to, kad nuo aprašomos vietos žygūnas perdien pasiekia Veliuoną - veiksmas turėtų vykti senovinėje Karšuvos žemėje.
Tokia knyga gali būti puikus mėginimas tarsi tortą - įteikti skaitančiam vaikui lietuviškų nuotykių ir mitologijos gabalėlį - kad pamatytų, jog įdomu gali būti ne tik troliai-elfai, bet ir kaukai-kipšai, kad baisu - ne tik vampyrai: šnerves išplėšt-žarnas suverpt ne blogiau moka ir tautinės laumės.

O šiaip, skaitant knygą prieš akis pralėkė daug vaizdinių, dėl kurių autorius visai nekaltas ir kurių matyt nesitikėtų rašydamas: kavavirė, Veliuona ir labiausiai pelkėtos jos apylinkės, vienoje Indonezijos salyno salų kadais gyvenę hobito pavidalo žmogučiai, garsioji Galadrielės gundymo visagaliu žiedu scena (iš pirmojo Lord of the Rings), naujausias atradimas, jogei hibridinei žmonių rūšiai teoriškai įmanoma susidaryti per kokius 28 metus o įsitvirtinti per 70 - 84 metus.
Gerai kai knygos kelia minčių suaugėliams, įdomu kokių sukels jaunesniems - tą tik sužinosiu, nes mano jaunėlis šią knygą skaitys jau tik po manęs..:)


  • 1
Pavydžiu kiek, nes dukterėčios buvo jaunesnės, kai buvo pirmoji knyga, todėl aną nupirkom. O antrosios nebebūtų kam dovanot. Gal ryžtis knygyne skaityt, kaip "Genomą 3000" kadaise? :)

Edited at 2017-12-14 03:20 pm (UTC)

Gali ryžtis tikrai, o jeigu ateisi į fantastinių knygų klubą - net ir ten galėsi paskaityti :)

Nebežinau, ar knygynas mane taip toleruos. O kadaise ten stovėdama perskaičiau dar ir "Laumės mėnesį", tris Žemjūrės tomus lietuviškai ir ketvirtą rusiškai... Paskaitose langų buvo :)

Tobula būtų, jei per klubą pavyktų spėt :) Eisiu, beveik visada ainu.

po visokių knygų klubų ir biblioteka neturėtų būti baisi:))

LIBIS šitos dar net nerodo. Be abejo, jei ji atsirastų netgi toje bibliotekoje, kurioje ir vyksta knygų klubas, būtų gana paprasta. Bet visgi reikėtų kažkokios motyvacijos. Didesnės nei kokiam Neal Stephenson ir pan.

  • 1