gedas (gedas) wrote,
gedas
gedas

Pakorė ar pasikorė - mūšio ties Vendenu (1578) smulkmenėlės

Kaip tvirtai maskvėnams buvo įmušta į galvas, jog gyvybė verta mažiau, nei ginklas (į kurio išliejimą investuota šitiek caro rublių), matyti iš šio Livonijos karo 1578 -ųjų Vendeno (Cėsio) mūšio epizodo. Jo metu (retas atvejis) jungtiniai lietuvių ir švedų būriai smogė ir sutriuškino Cėsį apgulusius maskvėnus. Įsiveržę į stovyklą lietuviai, anot Reinholdo Heidensteino, išvydo ašarą spaudžiančius vaizdelius. Du iš maskvėnų karvedžių (kiti du pabėgo) "apglėbė rankomis svarbiausius pabūklus, tuo rodydami, jog iki paskutiniųjų saugojo stovyklą, svedinius ir išitikimybę carui;"
Dar naršiau dėl ištikimybės kariniam caro turtui drąskėsi eiliniai puškoriai: "Pas maskvėnus toks pabūklų valdymo būdas: jie įrausia patrankas žemėn, o priekyje, ten, kur yra pabūklo žiotys, irgi išrausia griovį, kuriame slepiasi patrankos užtaisytojai; tad prie patrankos žiočių pritvirtina virvę ir kai ją reikia užtaisyti, tai patranką prilenkia prie griovio, o kai reikia šauti, vėl iškelia. <...> Kai didesnė dalis šiuos pabūklus saugojusių puškorių buvo išmušta, o kiti išsibėgiojo, tai likę, matydami, kad mūsiškiai jau užėmė stovyklą ir praradę viltį išgelbėti patrankas, o tuo pačiu ir meilę gyvenimui, savanoriškai pasikorė ant virvių, kaip jau minėjome, naudojamų, prilenkti patrankų žiotis.“
Caras šiam spektaklyje irgi suvaidino savo vaidmenį - pabrėžtina demonstracija, jog jam nusispjauti į pabūklų netektį, bet kada prisigamins naujų ir dar daugiau: "Praradęs išvardintas patrankas maskvėnų caras tuoj pat įsakė išlieti naujas, su tokiais pat pavadinimais ir ženklais, ir dar daugiau nei senųjų, kad parodytų, jog likimas iš jo negali atimti nieko tokio, ko jis negalėtų per trumpą laiką atkurti su dar didesniu priedu."


Pats aš patyliukais manyčiau, kad prieš tai Vendeną nuožmiai griovę maskvėnų puškoriai gal ne tiek pasikorė, kiek buvo pakarti, bet kas ten žino. Iš viso lietuviai stovykloje užgrobė apie 30 patrankų.
Daugiau apie tuos žiaurius, bet emocionalius laikus - žinoma, knygelėje "Respublika prieš Maskvą", o senobiniam piešinėliame matome (už maskvėno) LDK karį, kirvuko pagalba nuo pabūklo atlupantį vieną maskvėnų vadų.
Tags: istorija, karo istorija, įdomybės
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 4 comments