?

Log in

No account? Create an account
patrankininkas

gedas


Piknikas istorijos šalikelėje


Previous Entry Share Next Entry
Dorado fantastikos biblioteka taps VU bibliotekos dalimi!
patrankininkas
gedas
VU biblioteka_komunikacijos_centras
Ką gi, ką gi, atrodo fantastų klubo "Dorado" bibliotekos - bene gausiausios fantastinių knygų anglų-rusų-lietuvių (yra vokiečių, lenkų kalbomis) bibliotekos odisėja pagaliau baigiasi.
Taboras žengia į dangų - knygos keliauja į biblioteką!
Rytoj (bar-bar-bar triskart į medinę palangę) visi 8- 12 tūkst knygų (jau nebepamenu tiksliai kiek ten tų tūkst.) iškeliaus iš šio garažo į
VU bibliotekos Mokslinės komunikacijos ir informacijos centrą.
Taip, tą naują ultramodernią futuristinio dizaino biblioteką, su kuria "Dorado" matyt pasirašys bendradarbiavimo sutartį.
Labai džiaugiuosi, manau tie penkeri klajonių metai iš rūsio į garažą, kai kartkartėm jau nelikdavo vilties, jog sulauksime kieno nors dėmesio... Tie metai, apsimokėjo.
Į ką tik nebuvo kreiptasi prašant priglausti biblioteką - į Vilniaus savivaldybę (neparodė susidomėjimo), Užupio, bernardinų, Nacionalinę bibliotekas, Mint Vinetu ir daugel ką. Deja, knygų kiekiai buvo tokie, kad net geranoriškiausiai nusiteikę knygų mylėtojai neturėjo tokių patalpų, kuriose galėtų viską sutalpinti.
O mes labai norėjom išlaikyti knygas vienoje kolekcijoje - biblioteka kaupta juk nuo 1979-ųjų metų, atlaikė sovietmečio nepriteklius, gerokai praturėtjo vėlesniais fantastikos gausos metais, kol, suvešėjus internetams ir imus dygti elektroninėms skaityklėms ėmė darytis lyg ir... vis mažiau reikalinga. Kam temptis namo Strugackių "Gyvenamą salą", kai patogiai ir greit paskaitysi ją savo išmaniajam?
Nesyk buvome ant ribos, kad knygas tiesiog išsidalintumėm, pajuokaudavom apie didžiulį laužą ar tiesiog aukcioną fantastų suvažiavimo - Lituanikono metu ( o ką, manau pirkėjas keliems tūkstančiams angliškų SF knygų ikrai atsirastų).
Bet knygos nebuvo išsidalintos, liko viena didžiule kolekcija, bus perduotos žmonėms, kurie myli ir supranta jų vertę, kurie jas sutvarkys, surūšiuos. O  fantastikos kolekcija bus prieinama didesniam smalsuolių ratui (iki tol ji buvo klubinė biblioteka, tegalėjo skaityti klubo nariai).
Svarbiausia, kad atrodo pavyko išsaugoti ir knygas, nes bijojome pelėsio (dvi dėžes su knygomis pelėsis vis gi pagraužė, teks sunaikinti).  Ne mažiau svarbu ir kad turtą perimantys žmonės domisi fantastika kaip literatūros žanru, norėtų, kad kolekcija būtų pildoma, plečiama, kad knygos būtų skaitomos.
Tad, ko gero, kolekcija net bus ir toliau pildoma, nes komunikacijos ir informacijos centras nori surinkti maksimaliai visą informaciją apie šios subkultūros - Lietuvos fendomo (fantastikos mėgėjų bendruomenės) istoriją - t.y. fantastų leistus fenzinus (mėgėjiškus žurnaliukus), knygas (kurios kartais išleistos keliasdešimties egz. tiražu ir pan.) ir kt.
Na ir... manau, kad surasti prieglobstį šitokio pastato saugyklose - geriausia, kas galėjo nutikti mūsų bibliotekai.
Šią savaitę pavaikščiojom kiek po Mokslinės komunikacijos ir informacijos centrą - man padarė įspūdį. Vien ko verta sistema, kad, žmogus turi galimybę kiaurą parą pasiimti namolio knygą (brūkšteli per skanerį išeidamas ir tiek reikalų) ir taip pat, bet kuriuo metu ją gražinti (įdedi į tokį, sakytum robotizuotą "gyvybės langelį" ir tas knygą priima.

Ta proga labai norėsis padėkoti visiems "proto broliams", kurie mintimis, žodžiais ir darbais savo laiku padėjo klubui. Žmonėms, kurie myli knygas ir fantastiką.
Linui Kontrimui ir Romualdai Stonkutei (jų namo rūsyje biblioteka glūdėjo ar ne tris metus), Kastyčiui Zubovui (maloniai užleido mūsų knygelėms garažą), Aurelijui Katkevičiui (tarpininkavo ieškant bibliotekai prieglobsčio). Ir visiems klubiečiams, nesyk besitampiusiems su nemenkai sveriančiomis knygų dėžėmis. Kngos, patikėkit, sveria nevaikiškai.


  • 1
teisingai teisingai, apie subkultūras riekia rinkti medžiagą, kol dar yra gyvų liudininkų:]

Šaunu!
...Ar tik ne Kastyčiui Zubovui? Jei čia tas, kuris tolkinistas, tai pavardė tikrai tokia :)

buržujus (kleckas.lt)

(Anonymous)
Turėjom kelias dėžes pelėsio pagraužtų knygų. Buvo gaila išmesti. Ėmėm actą į rankas ir valėm ilgai ir nuobodžiai. Visiškai padėjo, neliko nei kvapo (dabar labiau acto kvapas), nei paties pelėsio.

Re: buržujus (kleckas.lt)

hmmm... ten, matai, tokia stadija jau, kad atvėrus dėžę į orą pelėsių debesis kilo... nežinau-nežinau... o ir knygos - sena sovietinė fantastika. [pagyvėjusiai] - galim dovanot, gal nori?

Re: buržujus (kleckas.lt)

Tu matai, ką pelėsis labiausiai mėgsta :)
Ar tai tiesiog subtili gamtos užuomina į tai, kad tokia literatūra jau morališkai supelyjus?

  • 1